Automatické obchodování s roboty a pokročilé strategie u IQ Option

Platforma IQ Option Robots ukončila působení v lednu 2017.

Původní článek:
IQ Option je aktuálně jediným regulovaným brokerem s licencí ČNB, který podporuje obchodování pomocí AOS (automatických obchodních systémů). Obchodního robota na binární opce, který bude samostatně analyzovat trh a obchodovat, si mohou klienti IQ Option nejen vytvořit, ale také vybrat z katalogu. Součástí speciální platformy IQ Option Robots je totiž katalog, do kterého se ukládají obchodní roboti ostatních obchodníků. Databáze robotů je určená všem klientům IQ Option a využít proto můžete jakéhokoliv robota.

Katalog s automatickými roboty IQ Option
Katalog s automatickými roboty IQ Option

Výhody a nevýhody obchodních robotů

Obchodní roboti mají několik výhod: obchodují, i když máte vypnutý počítač, neunaví se, vždy dodržují nastavenou strategii, nemají emoce a neunikne jim žádná investiční příležitost, která splňuje nastavená kritéria. Obchodní roboti mají samozřejmě ale i své nedostatky.

Vůbec největší „nevýhodou“ je to, že vytvořit profitabilního robota není vůbec jednoduché. Roboti navíc obchodují pouze podle technické analýzy a fundamentální složku (např. ekonomické a hospodářské zprávy) vůbec nezohledňují. Žádný robot navíc nevydělává věčně a po určité době začne být ztrátový. Kdy takový okamžik ovšem nastane, nikdy nevíte.

Každý robot má dostupné podrobné statistiky
Každý robot má dostupné podrobné statistiky

Vytváření obchodních robotů u IQ Option

Vytvořit funkčního (nikoliv ziskového!) robota je opravdu jednoduché, protože nemusíte znát žádný programovací jazyk. Na platformě IQ Option jsou dva editory obchodních robotů (WIZARD a CONSTRUCTOR). U robota si nejprve vybere indikátory filtry, podle kterých bude robot obchodovat, a nastavíte jim charakteristické hodnoty. Jednotlivé indikátory pak spojíte. Pokud vyžadujete, aby se transakce zrealizovala, až když jsou splněna kritéria všech propojených indikátorů, spojíte je operátorem AND. Pokud vám stačí, aby bylo splněno kritérium alespoň jedno indikátoru, použijete operátor OR.

Wizard obsahuje již sestavené obchodní strategie
Wizard obsahuje již sestavené obchodní strategie

Editor CONSTRUCTOR je pokročilejší a nabízí při programování širší možnosti. Obsahuje například přichystané dílčí strategie, do kterých můžete zasahovat a měnit je.

U Každého obchodního robota si zvolíte, jaká bude velikost základní investice, s čím bude robot obchodovat, a stanovíte částku, se kterou může robot pracovat. Dále můžete nastavit hodnoty, při kterých se robot vypne nebo restartuje (maximální zisk, maximální ztráta, počet neúspěšných transakcí v řadě).

Při vytváření robota si vyberete také metodu investování peněz. Může zvolit 4 základní metody: investovat stále stejnou sumu (Fixed Amount), investovat stále stejnou část celkového kapitálu (% of Balance), aby se fixní investice navyšovala o vydělané peníze (Reinvestment of Profits), nebo aby robot po každé neúspěšné transakci znásobil investici (Martingale).

Roboty před spuštěním otestujte!

V databázi najdete tisíce robotů, ale drtivá většina z nich je z dlouhodobého hlediska ztrátová. Získání profitabilního obchodního robota tak vyžaduje mnohem více, než jen vyhledávání a srovnávání robotů v katalogu.

Před spuštěním robota na reálném účtu byste jej nejprve měli důkladně zanalyzovat. Robota můžete otestovat na demo účtu, což ale zabere dlouhou dobu. Aby byly výsledky směrodatné, musíte totiž robota testovat co nejdéle. Mnohem praktičtější je backtest, který platforma IQ Option Robot umožňuje.

Backtest je testování obchodních robotů na historických datech. Funguje to tak, že robot zanalyzuje data o vývoji cen z minulosti a bude podle nich „obchodovat“. Během několika sekund tak můžete zjistit, jak úspěšný by byl robot v minulých týdnech nebo měsících. Po backtestu se vám zobrazí výpis nasimulovaných transakcí a důležité statistické údaje, jako je například poměr ziskových a ztrátových transakcí. Při srovnávání a testování je lepší vycházet z dlouhodobých statistik, které jsou mnohem směrodatnější.

Testovací nástroj na platformě IQ Option Robots
Testovací nástroj na platformě IQ Option Robots

Vyzkoušejte si roboty IQ zdarma  

Úspěšnost robota (tj. kolik % transakcí bylo ziskových) by měla určitě přesahovat minimální úspěšnost potřebnou k dlouhodobě ziskovému obchodování. Její velikost určíte ze vzorce 100/(x+100), kde x představuje průměrnou velikost profitu.

Zaměřte se také na výpis transakcí. V něm se podívejte, jestli obchodní robot po každé neúspěšné transakci nezvyšuje investici. Robot předpokládá, že brzy uzavře i ziskovou transakci a vydělané peníze pokryjí ztráty z předchozích neúspěšných transakcí. Tato metoda, známá pod názvem Martingale, je velmi riskantní a často způsobí ztrátu celého kapitálu. Více neúspěšných transakcí v řadě totiž způsobí rychlý nárůst investice. Použití této metody vás může stát celý vklad.

Pokud u robota se strategií Martingale nastavíte, aby se po 1 neúspěšné transakci restartoval, bude obchodovat bez navyšování investic. Toto nastavení je možné v záložce Risk Management.

Napsat komentář